Sabahattin Ali’nin Yapıtlarını Sevme Sözlüğü

          Son dönemin en özgün ve en yeni deneme kitabı olarak yayına giren “Sabahattin Ali’nin Yapıtlarını Sevme Sözlüğü”, kitapseverler için oldukça özgün bir eser.

          Sabahattin Ali, edebiyatımızın en kuvvetli kalemlerinden biri. Son yıllarda özellikle “Kürk Mantolu Madonna” ile genç okuyucular arasında da popüler oldu. Şiir, roman ve öykü kitaplarının her biri aynı değeri hak eder nitelikte. Hazin bir şekilde çok genç yaşta hayata veda eden yazar, karakteri ve düşünceleri ile de entelektüel bir isimdi. Nitekim o dönem dergi yayıncılığı da yapmış ve bu dergilerde hem mizah, hem de fikir yazılarına yer vermiştir.

          Türk Edebiyatı’nda bıraktığı izler hala tazeliğini korurken, onunla ilgili yazılanlar da en az o izler kadar değerli. “Sabahattin Ali’nin Yapıtlarını Sevme Sözlüğü”, yazarın eserlerini adeta didik didik eden bir çalışma olması itibariyle bir cevher.

          Kitap, aralarında aşk, evlilik, melankoli, yalnızlık ve ölümün de olduğu yaklaşık yüz başlığın altında Sebahattin Ali eserlerindeki tema, çatışma ve karakterleri, yazarı Atilla Birkiye’nin gözünden yorumluyor. Bir kez daha Sabahattin Ali’nin yazınsal ufkuna, onun o müthiş derinliğine götürüyor okuyucuyu.

          Sabahattin Ali eserlerine daha kapsamlı ve farklı bir gözden bakmak isteyenler için güzel bir alternatif sunacak olan bu deneme, Siyah Kitap tarafından okurlara ulaşıyor.

CEVAP VER