Ölümü Resmetmek – Tim Parks

          Tim Parks’ın en yeni romanı “Ölümü Resmetmek”, okuyucuların huzuruna çıktı ve yazarın külliyatında önemli bir gelişme olarak göz dolduruyor.

          Tim Parks, İngiltere’de doğan ve bugünün İngiliz Edebiyatı’nda en yetkin ve seçkin isimlerden biri olarak anılıyor. Fakat bu özellikleri sadece İngiltere ile sınırlı değil. Zira yazar uzunca bir süre İtalya’da yazın çalışmaları yaptı ve üniversite bünyesinde çeviri dersleri vererek öğrenci yetiştirdi.

          Yazarlık serüveninde mizahi bir şablon da kullanan Tim Parks, İtalya’yı ve orada yaşadığı günleri üslubuna yedirmesiyle de ünlü. Ayrıca roman dışında eserler verecek kadar da çok yönlü bir yeteneğe sahip. Edebi çeviri ve futbolla ilgili kitaplara da imza atabiliyor.

          “Ölümü Resmetmek”, öğretmenlik yapmak üzere İtalya’ya giden ve çok geçmeden zengin bir kızla evlilik yapan bir karakterin öyküsünü konu ediyor. Eşinin zenginliğine yaslanarak işadamlarından oluşan bir çevre edinen kahramanımız, sanat konusunda da ün yapma peşine düşer. Bunun için tarihte ve kutsal kaynaklarda geçen meşhur cinayetlerin sergilendiği bir müze organizasyonu düzenleyecektir. Fakat müze müdürünün yaptığı bir çıkış olayları karmakarışık bir hale getirir. Birçok odağın bir araya geldiği korku dolu, çetrefilli bir macera onu beklemektedir.

          Görüldüğü üzere, romanda yazarın İtalya macerasının etkileri belirgin bir şekilde temsil edilmekte. Ülkemizde daha önce yayınlanan romanları ile hatırı sayılır bir okuyucu kitlesi kazanan yazar, bu eseriyle de tanıdık bir tat bırakacak.

          Alef Yayınları tarafından yayınlanan kitabı dilimize çeviren isimse Çiçek Öztek.

CEVAP VER