Karun ve Anarşist – İskender Pala

          İskender Pala’nın kaleme aldığı en yeni romanı “Karun ve Anarşist”, son günlerin en çok rağbet görme potansiyeli taşıyan eserleri arasındaki yerini aldı. Yazarın önceki romanları ile elde ettiği başarının bu kitap nezdinde de aynı seyirde ilerleyeceğini rahatlıkla iddia edebiliriz.

          İskender Pala, geçmişinde tarihsel araştırmaları ve arşiv çalışmaları ile de bilinen bir kişilik. Bu yönünün kitap ve romanlarına yansıması da kaçınılmaz oluyor böylelikle. Bu romanda da tarihi birikiminden bol bol yararlanmış yazar. Tarih, aşk ve coğrafyanın, tüm bunların insan yaşamındaki etkisinin tezahürlerini takip ediyor okuyucu sayfaları çevirirken.

          Lidya etrafında başlamak üzere olduğu kahinler aracılığı ile bildirilen bir savaş… Bugün Karun adı ile bildiğimiz ve hala zenginlikle birlikte anılan meşhur hükümdar… Ölüm gibi bir sondan kurtulmayı başararak başka bir başarı hikayesine adını yazdırmaya hazırlanan Keyhüsrev… Derken bir ayna yansıması ile günümüzün Türkiye’sine dönüyoruz. Çatışmalar, kanlı eylemler, hırsızlıklar ve daha nicesi… Bunların arasında, ardında kendine hayat bulmaya çalışan aşklar… Onların hazin hikayelerini çepeçevre kuşatarak mutlu sona ulaşmalarına engel olan koşullar…

          Soluk soluğa bir zaman yolculuğu vaat eden kitabı okurlar için Kapı Yayınları’nın hazırladığını da yazımıza ekleyelim.

CEVAP VER