Resident Evil 7 – Biohazard

          Resident Evil serisinin uzun soluklu bir dünyaya sahip olduğu hiç şüphesiz oyun severler tarafından bilinmektedir. Bununla birlikte çıkarılan seriler arasında farklılıklar göstererek son yıllarda tepki çekse de bununla birlikte olumlu yanıtlar aldığı da olmuştu. Özellikle Revelations Serisi hatırlayacağımız üzerine oldukça beğeni toplamıştı.

          Bütün bu serilerinin yanında bize bambaşka bir oyun dinamiğine sahip farklı bir yapıda yeni bir Resident Evil oyunu yaratarak yeni bir heyecan sağladıklarını söyleyebiliriz. Bunu piyasaya uyum sağlamak olarak da değerlendirebilirsiniz, yorumlar sizin.

          FPS, yani birinci şahıs nişancı tarzını Resident Evil 7 ile görebileceğimizi düşünür müydünüz ben şahsen beklemiyordum. Evet, kendilerine özgü olan bu oyun mekaniklerini değiştirdiklerine üzülebilirsiniz ama bence oynarken keyif almanız kaçınılmaz.

Resident Evil 7 - Biohazard-en yenileri

          Bu kadar değişikliğin yanında oyun tamamen mi değişti? Hayır. Oyun kendine has özelliklerini koruyarak bence güzel bir harmoni yakalamış. Gerek eski serilerden sürekli karşılaştığımız puzzlelar olsun, gerek bulduğumuz oyun içi dökümanlar olsun çok büyük katkı sağlamış. Envanter sisteminin sandıkla beraber bize Resident Evil’ in 2. ve 3.’ ü serilerinden hatırladığımız bir anıyı da tekrar karşımıza çıkararak bizi çocukluğumuza götürdüğünü söyleyebilirim. Bunun yanında son dönemin sevilen korku oyunlarına benzer bir atmosfer sunarak, bizi korkunun içine daha çok çekiyor ve Resident Evil serisinin temelinin korku olduğunu başarılı bir şekilde vurguluyor. Ayrıca sunulan savaş dinamikleri de eğlenceli bir şekilde oyunda tamamen çaresiz kalmamızı sağlıyor.

          Önceki serilerden farklı karakterlerle oynadığımız oyun, karısından uzun bir süre haber alamayan Ethan isminde ki arkadaşımızın bir anda karısı Mia’ dan aldığı videolu mail ile başlıyor. Karısının bakıcılık işi için gittiği yerde onu aramaya çıkarak neler olduğuna anlam getirmeye çalışıyor.

          Oyunun PC, PS4 ve Xbox’ ın yanı sıra VR desteğiyle çıkması da yeni teknolojinin kullanımında güzel bir rol oynuyor. Oyun 24 Ocak 2017 tarihinden itibaren raflarda yerini almaya başladı.

Sistem Gereksinimleri

  • İşletim sistemi; Windows 7 veya üstü
  • İşlemci; Intel Core i5-4460 2.70GHz veya AMD FX-6300 ve üstü
  • Bellek; 8 GB RAM veya üstü
  • Ekran Kartı; NVIDIA GeForce GTX 760 veya AMD Radeon R7 260x ve üstü
  • DirectX; Sürüm 11 veya üstü

CEVAP VER