Atatürk’ün Sevdiği Şarkılar (Plak Versiyon)

          “Atatürk’ün Sevdiği Şarkılar” albümü, şimdi en yeni plak versiyonu ile arşivlerin en güzide yerlerine aday durumunda.

          Atatürk’ün kültür ve sanata olan ilgisi, diğer bildiğimiz özellikleri kadar takdire şayan. Sanata ve sanatçıya yaşamı boyunca saygı duyan ve çeşitli konuşmalarında bunu vurgulamaktan çekinmeyen Atatürk, bu yönü ile de en saygıdeğer kişiliklerden biri olarak anılmayı hak ediyor. Yönettiği savaşlarda dahi kitap okumayı ihmal etmeyen, müziğin birçok türüyle yakından ilgilenen özgün bir karakter çünkü o.

          Dinlemeyi sevdiği şarkılara aşağı yukarı hepimiz aşinayız. Bu şarkılar yıllarca albümlerde, anma törenleri ve konserlerde ismi zikredilerek seslendirildi. Duygusal anların yaşandığı, hatırasının yürekleri ısıttığı o anlar kayıtlarla gelecek kuşaklara aktarılmak üzere derlendi ve derleniyor.

          Albümdeki şarkıları seslendiren isim olarak Ertan Sert seçilmiş. Volkan Sönmez’in çalışmaları ile oluşturulan albümün stüdyo kayıtları için İngiltere’nin yolu tutulmuş.

          “Fikrimin İnce Gülü” ile açılış yapan albümde toplam 10 şarkı bulunuyor. En çok bildiğimiz “Kimseye Etmem Şikayet”, “Gemilerde Talim Var” ve “İzmir’in Kavakları” da albüm içerisinde yer bulan şarkılardan. Bu şarkıların sekiz tanesi, enstrümantal bir formatla da kaydedilmiş. Bundaki amaç ise dinleyicilerin şarkılara eşlik edebilmelerini sağlamak.

          Eksikliğini her daim hissettiğimiz Atatürk’ü bu vesileyle bir defa daha anmamıza imkan veren albüm, arşivlerde bulundurlması gereken güzel bir kaynak.

CEVAP VER