Volkswagen Golf GTD 2017 ve Kardeşleri

Volkswagen Golf GTD 2017 ve Kardeşleri

          Volkswagen Golf GTD 2017, “Volkswagen GTI” efsanesinin dizel motora sahip bir türevinin en yeni modeli.

          Standart otomobillerinden öncelikle performansı ile ayrılan VW GTI serileri, günümüzde oldukça yaygın olan dizel otomobillere de “GTD” adıyla uyarlanıyor. Performans açısından her ne kadar benzinli seriler kadar performans gösteremeseler de, bu dizel otomobiller hem yakıt ekonomisi hem de karbon salınımı faktörleri açısından GTI serilerinin önüne geçiyor.

          Volkswagen Golf GTD 2017 ve daha yaygın bilinen GTI modellerinin dışında, VW Golf’ün performans serisi otomobiller ailesinde iki üye daha var; R ve GTE. Volkswagen Golf R daha çok performans yönü ağır basan bir modelken, Volkswagen Golf GTE ise çok daha ekonomik bir seçim olan hybrid bir model.

          Volkswagen Golf GTD, 2.0 TDI motora sahip. 184 PS güç üreten bu motor, 6 ileri düz vites ya da otomatik DSG şanzıman ile yönetilebiliyor. Bu araçla 0-100 km/h hızlanmasını 7,5 saniyede tamamlayabiliyorsunuz.

          Volkswagen Golf GTI, 2.0 TSI motora sahip ve 220 PS güç üretiyor. 6 ileri vitesin düz ve otomatik (DSG) seçilebildiği modelin 0-100 km/h hızlanması 6,5 saniye alıyor.

          Volkswagen Golf R, yine 2.0 TSI motora sahip ancak, GTI modeline nazaran biraz daha yüksek performansa sahip. 300 PS güç üreten motor, düz vites ve DSG şanzıman seçenekleri ile sunuluyor. Düz vites versiyonla 0-100 km/h hızlanma 5,1 saniye sürerken, DSG şanzıman ile bu süre 4,9 saniyeye düşüyor.

          Volkswagen Golf GTE, 1.4 TSI motora ve ilaveten bir elektrik motoruna sahip. Bu hybrid motor 204 PS güç üretebiliyor ve bu sayede 0-100 km/h hızlanmasını 7,6 saniyede tamamlayabiliyor.

          Volkswagen Golf R, GTI ve GTD modellerinin geçen yıl çekilmiş olan bir performans karşılaştırma testi videosunu da aşağıda izleyebilirsiniz. 2016 ve 2017 modelleri arasında motor bakımından pek bir fark olmadığı için karşılaştırma güncel sayılabilir.