Ödül Avcısı Bir Film: Toni Erdmann

          Ödüllü filmler sinema seyircisi için farklı bir anlam taşır. Ödül yarışmaları dünyanın dört bir yanında düzenlense de, uzun yıllardır belli sayıdaki ülkede düzenlenen organizasyonlar ön plana çıkar. Yapımcıların da, seyircilerin de kriter belirlemelerinde önemli bir unsur olan bu yarışmalar, iyi filmlerden daha çabuk haber alabilmemizi sağlamalarıyla da önemli. Daha ülkemizde vizyona girmeden birçok film hakkında fikir sahibi olabiliyoruz böylece. “Toni Erdmann”, geçtiğimiz yıl birçok yarışmada aday olan ve ödül kazanan filmlerden biriydi. 3 Şubat itibariyle vizyona girecek filmi bekleyen birçok izleyici mevcut.

Toni Erdmann-en yenileri-2

          Film, geçtiğimiz yıl Cannes Film Festivali‘nde Fipresci Ödülü, Brüksel‘de En İyi Film ve En İyi Senaryo Ödülü, Avrupa Film Ödülleri‘nde ise En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Kadın Oyuncu ve En İyi Senarist ödüllerini aldı. Ayrıca ABD başta olmak üzere farklı ülkelerde de benzer ödüllerin sahibi.

          Maren Ade‘nin hem yazıp, hem de yönettiği bir film Toni Erdmann. Peter Simonischek, Sandra Hüller, Michael Wittenborn, Thomas Loibi, Trystan Pütter ve Hadewych Minis ise oyunculuklarda gördüğümüz isimler.

Toni Erdmann-en yenileri-3

          Almanya ve Avusturya yapımı filmde 18 yaş sınırı olduğunu da son olarak belirtelim.

Özet:

          Toni Erdmann, anarşist biridir ve sistemin soğuk yüzüne meydan okuyan bir felsefeye sahiptir. Ondan uzak yaşayan kızı, uluslararası bir şirkette iyi bir pozisyonda ve tam bir işkolik olarak çalışmaktadır. Bir gün onu ziyarete giden Erdmann, onu sistemin içerisinden çekip çıkarmak ve yüzünü güldürmek ister. Kızı ona direnç gösterse de, çok geçmeden söylediklerini kulak arkası edemeyecek bir hale gelir.

CEVAP VER