Mermer Köşk – Mehmet Eroğlu

          Mehmet Eroğlu‘nun “Mermer Köşk” romanı en yeniler arasında yerini alırken, yazarın külliyatını takip edenler için bir müjde olarak geliyor.

          Mehmet Eroğlu, yazarlık serüvenine atılan mühendislerden biri. Çok uzun yıllar önce atıldığı edebiyat macerasında her dönem başarı ile birlikte anılan isimlerden biri oldu. Adını ilk duyurduğu roman, 70’li yılların sonunda yazdığı “Issızlığın Ortasında” idi. Yazar, “Milliyet Roman Yarışması”nda Orhan Pamuk ile birlikte birinci olarak dikkat çekti. Aynı roman daha sonra iki ödül daha alarak yazarın başarısını perçinledi.

          Muhalif duruşuyla bilinen Mehmet Eroğlu, romanlarında yarattığı karakterlerini derinlemesine anlatma becerisi ve üslubu ile beğeni kazanmıştır. Her romanında daha fazla okura ulaşmış ve arka planda görünse de belleklerde yer etmeyi başarmıştır. Yazdığı kitapların yanısıra yazarlık kurslarında eğitmenlik yaparak yeni yazarlara birikimlerini aktarmaktadır.

          Yazarın son romanı “Mermer Köşk”, odağına aşkı alan bir eser. Karakterler üzerinden aşk, infial, sır, para, rekabet gibi kavramları sorgulatıyor Eroğlu. Bizi aşka tutsak eden yegane duygunun canlılık olduğunu vurguluyor ayrıca. Hemen hepimizi peşinde sürükleyen bu duyguya dair bir kez daha düşünmeye itiyor.

          İletişim Yayınları aracılığı ile okuyucunun huzuruna çıkan kitap, bu dönemin en konuşulan kitaplarından biri olmaya aday.

CEVAP VER