Lamborghini Aventador S 2017

          Kimi otomobillerin sportif çizgileri vardır, kimi sportif kullanımlar için üretilmiştir, kimileri de performans için üretilmiştir. Hepsinden ötesi bir de yol canavarları vardır; “Supercar”lar. Bugünkü yazımız Lamborghini Aventador S 2017 ile ilgili.

Lamborghini Aventador S 2017-en yenileri

          Performanslı otomobillerin de ötesinde, “efsane” kelimesiyle özdeşleşen markalardan biri Lamborghini ve zamanının “Diablo” efsanesini Aventador modeli ile sürdürüyor. V12 motoruna rağmen carbon fiber sayesinde sadece 1.575kg olan bu otomobil, LDS (Lamborghini Dynamic Steering) ve LRS (Lamborghini Rear-Wheel Steering) gibi normalden biraz farklı sistemler barındırıyor.

          Alışılmışın dışında sistemlere sahip sıra dışı otomobillerden biri olan Lamborghini Aventador S, düşük ve yüksek hızlarda tekerlek açılarını değiştirerek, şehir içindeki dönüşlerde kolaylık sağlarken, pistte de yüksek süratte muazzam bir yol tutuşu sunuyor.

Lamborghini Aventador S 2017-en yenileri

          Otomobilin her noktası bir mühendislik harikası olduğunu belli ediyor. Araçta, makinaların gözü niteliğindeki “sensör”lerden o kadar çok var ki, her an otomobilin neresinde ne olup bittiğini takip edebiliyorsunuz.

          Yeni Lamborghini Aventador S 2017’de dört farklı sürüş modu var. İlk üçü STRADA, SPORT ve CORSA. STRADA, günlük kullanımlar için ayarlanmış ve maksimum konfor sağlıyor. SPORT, daha fazla arkadan itiş hissiyatı ile biraz daha sportif bir kullanım için hazırlanmış. CORSA ise “Evet pistteyiz, ne zaman başlayalım?” sorusunu soruyor direksiyon başındaki yöneticisine. Son olarak da yeni bir mod getirmiş Lamborghini; “EGO”. Bu modla kastettiği şu: Modlardan istediğiniz seçenekleri kendiniz uyarlayın… Bir nevi “Custom Mode” denilebilir.

Lamborghini Aventador S 2017-en yenileri

          Performans ve Lamborghini

          STRADA modu, günlük hayatınızda arabayı kullanırken sıkıntı çekmemeniz için yapılmış. “Sıkıntı ne?” diye soracak olursanız, sorunuzun cevabı “Fazla güç” olacak. Torku arkada %60 ve önde %40 olarak ayarlayıp, gücün ön tekerleklerde de olmasını sağlamış olmak, direksiyona hakim olduğumuz ön tekerlekleri yola daha çok yapıştıracaktır. SPORT mode ise, “Bu arabayı aldık ama çok da kontrollü olmasın, biraz özgür olalım” diyenler için. Tork oranı %90’a kadar arka tekerleklere verilebiliyor ve eğer direksiyon tecrübeli ellerde ise muhteşem duygular yaşanmaya hazır hale geliyor. CORSA modu ise pistte en performanslı dönüşler için tasarlanmış; ön tekerleklerin torku %20’nin altına inmeyecek şekilde ayarlanmış.

Lamborghini Aventador S 2017-en yenileri

          Peki, ne kadar bir güçten bahsediyoruz? Yanma olayının 6,5 litrelik bir hacim içerisinde gerçekleştiği, V-şekil konumlandırılmış bu 12 silindir, atmosferik olarak 740 bhp güç ve 690 Nm tork üretiyor. Beygir başına 2,13kg gibi bir orana sahip olan bu süper otomobil, 0-100 km/h hıza 2,9 saniyede ulaşıyor. Son sürat ise 350 km/h. Özel üretilmiş 7-ileri otomatik şanzıman ise 50 milisaniye içerisinde vitesi arttırabiliyor.

          Pirelli P Zero tekerlekleri kullanan Lamborghini Aventador S 2017, karbon seramik frenleri standart olarak sunuyor ve bu kombinle 100 km/h hızla giderken 31 m’de durabiliyor.

          Lamborghini Aventador S 2017’yi aşağıdaki videodan inceleyebilirsiniz.

CEVAP VER