Tesla – Maskelerle Çevrili Bir Hayat

          Son dönemin en kayda değer nitelikteki, en yeni kitabı olarak rahatlıkla “Tesla-Maskelerle Çevrili Bir Hayat”ı gösterebilir ve önerebiliriz.

          Biyografik roman türünün en iyi örneklerinden biriyle karşı karşıya olduğumuzu dile getirebiliriz öncelikle. Kitabın öznesini oluşturan kişi Nikola Tesla olunca ve yazarın onun yaşamına olan ilgisi kendi yeteneğiyle birleşince böyle bir eserin meydana çıkması pek şaşırtıcı değil aslında.

          Nikola Tesla bir dahi ve aynı zamanda klişe tabiriyle bir deliydi. Yoksuldu, hırslıydı, yaşadığı dönemin çok ötesinde biriydi, devletler için bir tehditti, çılgıncasına çalışkandı. Nobel Ödülü‘nü reddedecek kadar gururluydu; ““Fikrimi çalmaları mühim değil; asıl mühim olan kendi fikirlerinin olmaması.” diyecek kadar iddialıydı.

          Çalışmalarının başlangıcındaki ana hedef, elektriği tüm dünyaya tek merkezden ve ücretsiz ulaştırabilmek şeklinde özetlenebilir. İleride elektrik konusunda “Tanrı” olarak betimlenecek olmasını sağlayacak sürecin girişi bu şekilde başlamıştır.

          Elbette ki bu ütopik gaye ABD ve hepimizin yakından tanıdığı Edison tarafından pek de hoş karşılanmayacak, onu hayatının sonuna dek “gözlenmesi gereken biri” haline getirecekti.

          Tahmin edileceği üzere engellemeler onu asla yıldıramadı. Zaten takıntılarından biri de başladığı işi asla yarıda bırakmamak, mutlaka bitirmekti. Hitler’i önlemek de dahil olmak üzere birçok proje ve patente imza attı. İlk jeneratörü tasarlayan kişi de o idi.

          Günümüze şekil ve yön veren tüm teknolojik aletlerin öncülüğünde onun delilikle dahilik arasında gezinen fikir ve çalışmaları vardır. Ampulün tüm evlere girebilmesi, radyo, televizyon, bilgisayar ve nihayet internet gibi buluşları kullanabiliyor olmayı ona borçluyuz.

          “Tesla-Maskelerle Çevrili Bir Hayat” kitabının yazarı Vladimir Pistalo, kendine özgü diliyle bu müthiş dahiyi edebiyat içerisinde resmediyor. Onun baştan aşağı özgün dünyasında bazen eğlenceli, bazen de hüzünlü bir serüvene konuk oluyor okuyucu.

          Son olarak kitabı dilimize Süeda Kaya‘nın çevirdiğini ve yayına Zeplin Kitap tarafından hazırlandığını ekleyelim.

CEVAP VER