Nilüfer – Seni Kimler Aldı

          Uzun süren sessizliğini yeni albümüyle birlikte bozan Nilüfer, seslendirdiği “Seni Kimler Aldı” şarkısına çektiği kliple en yeniler arasında.

          Bazı şarkılar acıyı tam anlamıyla hissettirir; sözü ve müziği ile bedeni/ruhu dağlayan bir tesire sahiptir. Hiç umulmadık bir anda radyo ya da başka bir aracın içerisinden, bazen de en umulmadık bir yerden başlayarak yıldırım olur düşer kulaklara. Gideni en yakıcı tasviriyle hatırlatır; geçmişteki yaşanmışlığı, gelecekteki imkansızlığı ete ve zihne işler yeniden… Yutkunmak ve gözleri uzaklara kaçırmaktan başka çare yoktur halbuki; bilinir. Bilinir ve nasıl başarıldığına akıl sır erdirmeksizin yola devam edilir. O şarkıdan kaçma gereği hissedilmez; duyumsattığı tüm hüzne rağmen dinlemek gerekir. Mutlu anları koyu bir üzüntü ile tekrar yaşatmak gibi bir paradoksları vardır onların; fakat bir başka paradoksla delicesine sevilirler. Yine acıtacak, yine sevileceklerdir her defasında.

Nilüfer-Seni Kimler Aldı-en yenileri-2

          Bu türden duyguları sanat diliyle ifade etmekte en başarılı sanatçılardan Sezen Aksu‘ya ait “Seni Kimler Aldı”, 90’lı yılların “Gülümse” albümünde yer alan en etkileyici şarkılardan biriydi. “Kimler öpüyor seni?/Dudağında-dilinde ellerin izi var” dizelerini dinleyip de etkilenmeyen insan sayısı çok azdır.

          Aradan geçen onca yıldan sonra bir başka ünlü yorumcumuz Nilüfer, çıkardığı “Yeniden, Yeni, Yine” albümünde bu şarkıya yer verdi. Yani yeniden, yine ve başka bir sesle hüzne sürüklemeye devam ediyor şarkı.

Nilüfer-Seni Kimler Aldı-en yenileri-3

          Geçtiğimiz günlerde İstanbul’un Üsküdar ilçesinde şarkıya klip çekildi ve ekranlardaki yerini aldı. Ahu Şentürk‘ün yönetmenliğini üstlendiği klipte, şarkının içerdiği hüzne eşlik eden bir kar yağışı da var. Giriş dizeleriyle yeniden kulağımıza, gözlerimize hüzünlü bir şekilde dokunuyor şarkı: “Yürüyorum hasretin, acının üstüne/Sığmıyorum dünyaya, dar geliyor.”

 

CEVAP VER