Geliş – Ted Chiang

          Ted Chiang‘ın kitabı “Geliş”, bu sezonun en başarılı bulunan filmlerinden biri olan “Arrival”ın uyarlandığı öyküsüyle en yeniler arasında.

          Bilim Kurgu filmlerinin diğer örneklerinden bu eseri ayıran en önemli özellik, okurunu klişelerden uzak tutması. Bu yönünü öne çıkartan özgünlüğü ile hem öykü, hem de film otoriteler tarafından tam not aldı.

          “Uzaylılar var mı?” sorunsalı hala muamma olarak önümüzde duruyor ve birçok insanın kafasını meşgul ediyor. Konuya mesai harcayan yazar ve senaristlerse her defasında hayal güçleri doğrultusunda farklı fikirlerle çıkıyor karşımıza.

          Ted Chiang yine uzaylıların dünyaya ziyaretlerini, bizimle iletişime geçme şekillerini ele alıyor. Karakterleri ise matematik, felsefe ve düşün dünyası içerisinde gerçeğe ulaşmaya çalışır. Geçmişten geleceğe uzanan skalada çetin bir mücadeleye girişirler.

          Tüm dünyada büyük bir saygı gören kitabı dilimize çevirme işini M. İhsan Tatari üstlenmiş. Orijinal adı “Stories Of Your Life and Others” olan kitabı okurlara ulaştıran kanal ise Monokl Yayınevi olmuş.

          Bilim kurgu seven tüm okurların soluk soluğa okuyacağı, büyük çoğunluk tarafından kabul görmüş olmak gibi bir referansa sahip bir kitap olarak niteleyebiliriz son olarak.

CEVAP VER