Mini Cooper S Countryman ALL4 2017

Mini Cooper S Countryman ALL4 2017

          Mini Cooper. Kimine göre küçük ve kaliteli bir otomobil, kimine göre aşk… Ve karşınızda en yeni modeli ile Mini Cooper S Countryman ALL4 2017!

          Mini, 1959 yılında başlayan bir efsanedir. 1999 yılına kadar ufak tefek değişikliklerle ama neredeyse aynı şekilde üretilmeye devam etmiştir.

          Her şeyden önce Mini, bir BMW Group markasıdır. Üretilen otomobillerin kalitesi de buradan anlaşılabilir. 2001 yılında otomobilin 2. jenerasyonu üretilmiş ve 2006 yılında da 3. jenerasyona geçilmiştir.

          Günümüzde Mini markası için birçok model üretiliyor. Bunlardan en yenisi Mini Cooper S Countryman ALL4 2017. Şimdi hem “S” hem de “ALL4” olan bu klasiği biraz inceleyelim.

          Öncelikle kimileri onu rakipsiz olarak görüyor olabilir ancak yine de sınıfının en iddialı otomobillerinden biri olduğunu söylemek daha doğru olur. Bu çok yönlü otomobil küçük olarak bilinen, ama özelliklerine bakıldığında içerisinde hem geniş bir iç hacim, hem üstün bir yol performansı, hem de üst düzey bir malzeme kalitesi barındırmakta.

          Otomobilin yüksekliği Türkiye şartları için oldukça uygun. Sıradan bir küçük sınıf otomobile göre altını çarpma veya sürtme tehlikesi daha düşük. Farlar, (ön ve arka) tampondan yüksekte olduğu için olası küçük kaza durumlarında bir nebze korunmuş oluyor. Simetrik çift egzoz çıkışları da otomobilin arka görünüşünü güzelleştiriyor.

          Countryman Farkını Keşfedin!

          Mini Cooper S Countryman ALL4 2017, standart modelinden 20 cm daha uzun ve 3 cm daha geniş. Tekerlek açıklığı da 7,5 cm daha fazla. Dolayısıyla otomobilin iç hacmi sanıldığı kadar küçük değil; hatta oldukça geniş bir kıvamda. Yolcuların oturma mesafesinin de sınıfına göre iyi bir oranda olduğunu söyleyebiliriz.  Arka koltuklar teker teker ya da komple yatabiliyor. Bu sayede, bagaj hacmini kademeli olarak artırabiliyorsunuz.

          Aracın içi oldukça özenerek imal edilmiş. Yuvarlak çerçeveli kadran ve orta ekran, efsanenin izlerini sürdürüyor. Her şey de yuvarlak olmasın diye dikdörtgene yakın, yumuşak kenarlı havalandırma çıkışları, krom çerçevelerle sınırlandırılmış.

          Koltuklarda bacakları rahat ettirecek ince detaylar var. Vites üzerindeki çift şerit gibi gözüken kırmızı dikişler, bu klasik ruhlu otomobilin sportif ruhunu da göstermeye çalışmış. Üç kollu direksiyon da bu sportif tutumu sürdürmüş.

          Otomobili çalıştırmak için “Start” yazan kırmızı butonu kullanıyorsunuz. Şalter şeklindeki bu anahtar, diğer sürüş özelliklerini temsil eden kontakların ortasında yer alıyor.

          Koltuk pozisyonları için iki farklı kaydın tutulabildiği elektronik ayarlar mevcut. Sonuçta bir BMW’ye biniyorsunuz ve olması gereken tüm ayrıntılara dikkat edilmiş.

          Peki ya müzik?  Mini Cooper S Countryman ALL4 2017, dünyanın en iyi ses sistemi üreten firmalarından biri olan  “Harman/Kardon” markasıyla kulaklarınızı şenlendiriyor.

          Çamurlu ayaklarınızla zaten binmek istemeyeceğiniz, ancak binerken de basmak istemeyeceğiniz krom görüntülü bir logo da kapının eşiğinde konumlandırılmış.

          Yüksek Verimli BMW Motorları

          Motor konusuna gelince, Mini Cooper S Countryman ALL4 2017’nin yine bir BMW markası olduğunu hatırlatmak gerek. Bu otomobil sadece “S” ve “ALL4” modelden oluşmuyor tabii ki. Hem ekonomik hem de performanslı olan yüksek verimli bu motorların özelliklerini aşağıdaki gibi:

MINI Cooper Countryman –  3 silindir benzinli motor, 1.499 cc; en yüksek 136 bhp, 220 Nm

MINI Cooper S Countryman – 4 silindir benzinli motor, 1.998 cc, en yüksek 192 bhp, 280 Nm

MINI Cooper D Countryman – 4 silindir dizel motor, 1.995 cc, en yüksek 150 bhp, 330 Nm

MINI Cooper SD Countryman – 4 silindir dizel motor, 1.995 cc, en yüksek 190 bhp, 400 Nm

Otomobilin aynı zamanda hybrid bir modeli de bulunmakta.

MINI Cooper S E Countryman – 3 silindir benzinli motor, 1.499 cc, 136 bhp; senkronize elektrik motor – 88 bhp, toplam en yüksek güç; 224 bhp, 385 Nm.

          Kısacası Mini Cooper S Countryman ALL4, hem şehir içinde pratik, hem ekonomik, hem performanslı hem de yüksek malzeme kalitesine sahip bir otomobil.