Bambu Sapı

          Bambu Sapı, bulunduğu toprağı yadırgamadan kök salıp yayılması ile bilinir. Onu alıp bir toprağa gömdüğünüzde, köklerini uzatır ve büyümeye koyulur. Aidiyet gibi bir kavramdan bağımsız olarak, hangi yer ve ülkede ise gerçekleştirir bunu. Ne bir geçmiş, ne de bir gelecek kaygısı gütmeksizin, öyle olması gerektiğini bildiği için üzerine düşen vazifeyi gerçekleştirir… Son günlerin en yeni romanları arasında bulunan Bambu Sapı, böyle bir karakterin yolculuğuna ortak ediyor okuyucuyu.

          Romanın karakteri Jose Mendoza ya da diğer adıyla İsa al-Tarouf, yanlış bir evlilikten doğan bir kişi olarak ait olamama hissi yaşıyor. Kuveyt asıllı bir baba ile Filipinler asıllı annenin çocuğu olsa da, her ikisinin ülkesine de bağlı hissetmiyor.

          Ait olduğu kimliğin peşine düşüyor Mendoza; farklı coğrafyaların, başka dillerin ve ayrı dinlerin etrafında geziniyor. Farklı olana tahammül etmeyen memleketlerin, toplumların acı gerçeği ile yüzleşiyor. Aynı zamanda hayallerinin peşinden gitme cesaretini gösteriyor bunca dolaşırken; onları gerçek kılacak bir ülke eşliğinde…

          Saud Alsanousi tarafından yazılan ve Eksik Parça Yayınları aracılığı ile okurlara ulaşan kitabı dilimize Güniz Galay çevirmiş. Bugün birçok değişim sancısını yaşayan ülkelerin gölgesinde okumak ve farklı bakmak için tercih edilebilir kitap.

CEVAP VER