Sekoya ve Ben

          Sekoya, dünyamızda en uzun ömürlü olarak bilinen canlı ve ağaçtır. Bin yıla kadar yaşayabilir; üç bin yaşını gördüğü de vakidir. Boyu 150 metreye yaklaşarak ihtişamlı bir şekilde bizi yukarıdan seyredebilir. Yüzyıllara, nesillere sessiz bir tanık olarak sürdürür varlığını. Böylesine güçlü olmak insan idraki çerçevesinde kolay iş değildir; bu yüzden koşullar karşısında direnebilenlerin kendisine benzetilmesi olağandır. “Sekoya ve Ben” kitabı, gücünü çocukları için toplayıp koruyan bir anne etrafında gelişen bir roman. Bu yılın en yeni kitapları arasında ön plana çıkmakta da gecikmedi.

          Romanın ana karakteri Nisa isimli bir anne. Ortalamanın dışında olarak gösterilebilecek yaşantısından feragat ederek çocuklarının hayatına etki etmeye çalışan biri. Ailesi tarafından suçlanıp rencide olsa da yolunu güzelleştirmeye çalışıyor. Değiştirdiği yaşantısındaki insana dair tüm unsurlar başkaları tarafından kusur olarak önüne konsa da, bunların kendini yıldırmasına izin vermiyor. Olabildiği, kalabildiği hudutlarda yeniden var olmanın mücadelesi dışındaki hiçbir şey onu ilgilendirmiyor.

          Ayfer Yüksel‘in kaleme aldığı eser, Cinius Yayınları tarafından kitapçı ve okurlara ulaşıyor.

          Türk Edebiyatı ve romanında yeni bir soluk arayanların tercih edebileceği bir nitelik taşıyor kitap. Yılın bu dönemini sayfalar arasında geçirmek isteyenlere yeni bir yolculuk sunabilir.

2 YORUMLAR

CEVAP VER