Homo Deus: Yarının Kısa Bir Tarihi

          Yuval Noah Harari, dilimize “Hayvanlardan Tanrılara: Sapiens” ismiyle çevrilen kitapla büyük yankı uyandırdı. İnsan türünün kısa bir tarihini anlatan kitap satış rekorlarına ulaştı ve hala ilgi odağı durumunda. Gördüğü yoğun ilginin üzerinden çok zaman geçmeden yazar en yeni kitabı ile yeniden gündeme oturdu. “Homo Deus: Yarının Kısa Bir Tarihi” kitabı, bizi yine farklı bir yolculuğa davet ediyor.
          Önceki kitabında geçmişimiz ve köklerimizle yüzleşmemizi sağlayan Harari, bu kez geleceğimize dair düşüncelerini paylaşıyor.
          Yarınlara ve sonumuzun ne olacağına dair soruların cevabı için yeniden tarihimize bakmamız gerektiğinin altını çiziyor yazar. Niçin bir türlü genel mutluluğa ulaşamadığımız, hümanizmin getirdikleri ve getirecekleri hakkında düşünmeye itiyor. Günü yaşayış şeklimiz, sanata eklediklerimiz ve isteklerimizin hümanizmden ne ölçüde etkilendiği ve bizi nereye götürdüğü sorgusuyla baş başa kalıyoruz aynı zamanda.
          Mizahi üslubu ile yine aklımıza getirmediklerimizle, belki de getirmekten kaçındıklarımızla yüzleştiriyor hepimizi yazar.
          Muhtemelen yılın en çok ilgi gören kitapları arasında göreceğimiz “Homo Deus: Yarının Kısa Bir Tarihi”Kolektif Yayınları tarafından hazırlanmış. Dilimize çeviren isimse Poyzan Nur Taneli.

CEVAP VER