Tuhaf Kütüphane – Haruki Murakami

          Haruki Murakami, çağımızın en popüler yazarlarından biri. Haklı ününü kazanmadan önce caz bar işletmeciliği yapmış, ilk roman denemelerini de bu sırada gerçekleştirmiştir. Çok geçmeden yalnızca yazarlıkla hayatını sürdürmeye karar vermiş ve pek çok insana İyi ki” dedirtmiştir. Japon asıllı yazar, yazdığı kitaplarla önce ülkesinde, sonra da tüm dünyada milyonlarca kişinin vazgeçilmez yazarı olmayı başarmıştır. Yalın dili, usta anlatımı ve yarattığı kahramanlar kanalıyla vurguladığı çarpıcı sözler onu farklı kılan özelliklerdir. Şöhreti her yıl daha da artan Murakami, bu kez en yeni kitabı “Tuhaf Kütüphane” ile ülkemizde.

          Adeta bir masal tadı bırakan kitap, bu tadı yetişkinlerin yeniden anımsamaları gerekliliğine işaret ediyor. Yalnızlığı hisseden bir çocuk ile yine gizemli bir kız çocuğuna kulak veriyoruz kitapta; bir de koyun adamın. Kütüphane, kitap ve bilgi etrafında gelişen olayların akıcı öyküsünde yol alıyoruz.

          Franz Kafka Edebiyat Ödülü‘nü almaya da hak kazanan Haruki Murakami, Tuhaf Kütüphane ile okuyucusuna tam anlamıyla ulaşıyor yine. Ya çok sevilmek, ya da nefret edilmek gibi bir etkileşim yaratsa da, hayran kitlesi onun sularında keyifle yüzmeye devam ediyor.

          Çağdaş Edebiyat meraklılarının deneysel anlamda da değerlendirebileceği eser, ülkemizde Doğan Kitap aracılığı ile okurlarına ulaşıyor.

CEVAP VER