Zeytin ve Zeytinyağı

          Tarih ve uygarlıkla yaşıttır zeytinin tarihi. Sofraların baş tacıdır, en eski efsanelerde başrol oyuncusu olmuştur. Sevginin sembolüdür; barış ve sıhhatin temsilcisidir. Bir Ege kahvaltısında karın doyuran, akşam yemeğini ziyafete çevirendir. Zeytin ve zeytinyağı insanın bir şekilde gündelik yaşantısında yer almış ve her daim alacaktır. Aynı isimli en yeni kitap, bizi her ikisi ile ilgili büyük bir yolculuğa davet ediyor.

          Kitap, zeytin ve zeytinyağı ile direkt ya da dolaylı olarak ilişkisi bulunan herkese öğretici bir el kitabı olma hedefi güdüyor. Bu sihirli ürünlerle üretim sürecinde ilgilenen, öğrencilik aşamasında olan ya da tarihçesini merak eden herkes yararlanabiliyor eserden.

          5 bölümden oluşan kitap, başlangıç ve ikinci bölümüyle eğitsel bir rehber niteliğinde. Zeytinin tarihteki yeri, çeşitleri, nasıl yetiştirildiği ve bakımı gibi detayları teknik bir anlatım eşliğinde aktarıyor.

          Ardından zeytinin hangi işlemlerden geçirilerek mutfaklarımızda yerini aldığı ile ilgili bilgilere yer veriliyor. Dördüncü bölüm sağlığımıza ne tür katkılar yaptığına dair önemli detaylara ulaşmamızı sağlıyor. Beşinci bölüm ise ülkemizdeki zeytin ve zeytinyağı kullanımı, yemek tarifleri gibi içeriklerle son buluyor.

          Tülin Pekcan, Fikret Keven Karademir, Murat Güner ve Selma Atabey tarafından hazırlanan kitap, Efil Yayınevi aracılığı ile okurlara ulaşıyor. Herkes tarafından okunarak arşivlerde yer bulmayı hak ediyor eser.

CEVAP VER