Queen Of Katwe

          Queen Of Katwe, sezonun gerçek hikayeden uyarlanan filmleri içerisinde en yeni dram filmi örneklerinden. Bu özelliğinin yanında Tim Crothers‘ın kitabından yola çıkılarak senaryoya aktarılmış.
Queen of Katwe-en yenileri-2
          Mira Nair, ön plana çıkan kadın yönetmenlerden ve bu filmi de kotaran isim. Kitaptan senaryolaştırma işini üstlenen ise William Wheeler olmuş. Başrol oyuncuları olarak Madina Nalwanga, Lupita Nyong’o ve David Oyelowo‘yu görüyoruz. Bu oyunculara aralarında Ntare Guma Mbaho Mwine, Taryn Kyaze ve Russel Savadier‘in olduğu isimler eşlik ediyor.
Queen of Katwe-en yenileri-3
          10 yaşındaki bir kızın satranç oyunu ile tanışmasından yola çıkan film, didaktik bir nitelik taşıması ile de dikkat çekiyor. Geçtiğimiz günlerde ülkemizin gündeminde de yer eden satranç tartışmalarını da düşünürsek, bizim açımızdan daha da ilginç bir hale bürünüyor film.
Özet:
          Phiona, Uganda’da doğmuş ve on yaşına gelmiş bir kızdır. Bir gecekonduda yoksul bir hayat sürdüren ailesi ile birlikte yaşam mücadelesi vermektedir. Günün birinde, misyonerlik programı için gittiği yerde Robert Katende isimli bir futbol antrenörü ile tanışır. Aynı zamanda çocukların satranç öğrenmesine yardım eden bu adam, Phiona için bir dönüm noktası olacaktır. Satranç öğrenmeye başlayan Phiona’nın hayatı o günden sonra köklü bir şekilde değişecektir.

CEVAP VER