Öldürmeyeceksin – Hermann Hesse

          Dünya ve ülke gündeminin ölüm/öldürme olaylarıyla yoğunlaştığı günlerden geçiyoruz. Masum insanların ilkel gerekçelerle katledildiği, gözyaşlarımız daha kurumadan yeni vahşetlerle sarsıldığımız acı günler… Hayata, dünyaya ve insanlara bakışımızda derin değişiklikler gerçekleşiyor. İnsanoğlunun zaten ölecek olan insanlar için biçtiği bu zalim kader ne yazık ki hız kesmeksizin ilerliyor. Konjonktürün bu minvalde işlediği çağımızda, Hermann Hesse‘nin “Öldürmeyeceksin” kitabı bir kez daha önem kazanmış durumda.
          Dünyaca ünlü yazar Hermann Hesse, yaşadığı dönemde takındığı tavır ve verdiği eserlerle milyonlarca insanı etkiledi. Savaş çığlıklarının atıldığı Almanya’yı terk ederek İsviçre’ye yerleşti. Savaş karşıtı düşüncelerini yaşamının sonuna dek sürdürdü ve eserlerinde vurguladı. Romanlarında bireyin yaşam içerisindeki arayışı ile ilgili metinlere de yer verdi. Yazar, Nobel Ödülü‘nü de kazanmış ve ününü tüm dünya nezdinde pekiştirmiştir.
          Yazara dair düşüncelerin derlendiği bir deneme olan “Öldürmeyeceksin”, beş bölümden oluşuyor. Farklı tarih ve içeriklerden oluşan deneme yazılarında, yazarın fikir dünyası ile daha yakından tanışma imkanı buluyoruz.
          Yapı Kredi Yayınları tarafından yayınlanan kitabın çevirmeni Kamuran Şipal. Fikir yazılarına ilgi duyanların kütüphanelerinde mutlaka bulundurmaları gereken bir kitap olduğunu savunabiliriz.

CEVAP VER