Kim Ki-Duk’tan Yeni Film: Ağ

Kim Ki-Duk’tan Yeni Film: Ağ

         Güney Kore sineması ile başladığı kariyerini tüm dünyada taçlandırmayı başarmış bir yönetmen Kim-ki Duk. Özgün üslubu ve sinema dili ile kemik bir hayran kitlesine hitap eder olmuştur zamanla. Festival filmlerinin aranan yönetmeni olmuş ve birçok ödülü bu festivallerde kucaklamıştır. Kendi ülkesinde aykırı ve tartışılan bir isimdir; filmlerinin set aşamasında klasik yönetmen tavrının aksine, epey mütevazı bir kişiliktir. Minimize replikler, olağanüstü film müzikleriyle hep farklı olmuştur. En yeni filmler arasına girecek olan “Ağ”, onun en politik olduğu film olarak lanse edilerek vizyona giriyor.

         Senaryo kısmını da ünlü yönetmenin üstlendiği filmde, Guyhwa Choi, Young-min Kim ve Lee Won Gun başrol oyunculuklarını paylaşıyor. Orijinal adı “Geu-Mul” olan film, yine Kim Ki-duk sinemasının özelliklerini taşıyor.

Özet:

         Kuzey Koreli bir balıkçı, teknesinin arıza yapmasının ardından Güney Kore sularına girmek zorunda kalır. Ancak buradaki yetkililer kendisinin casus olduğunu düşünür ve gözaltına alırlar. Sorgu seansı sırasında böyle bir niyetinin olmadığını anlatsa da şiddete maruz kalır. Yine de ülkesine iade edilir fakat sorun burada bitmeyecek ve bu kez kendi ülkesinde benzer sıkıntılar yaşayacaktır.