Qualcomm Snapdragon 835

          Qualcomm firmasının en yeni üst seviye işlemcisi olan Snapdragon 835, CES (Consumer Electronics Show) 2017’de resmi olarak tanıtıldı. 10nm mimari ile üretilen ilk işlemci olma şerefine erişen Snapdragon 835, performans hedefini çok daha yükseklere taşımayı vaat ediyor.

          Son dönemlerin gözdesi olan sanal gerçeklik üzerinde de çalışan Qualcomm, 835 ile sanal gerçeklik deneyimini daha zengin hale getirecek. İşlemci yüksek performansıyla, sadece telefonlara değil, mobil bilgisayarlara ve güvenlik kameralarına da hizmet edebilecek.

qualcomm-snapdragon 835-islemci-en yenileri

          Snapdragon 835, artık win32 dosyalarını da çalıştırabilecek. Bu özellikle, işlemcinin mobil bilgisayarlara taşınması konusunda attığı adımı da net bir şekilde görüyoruz.

          Teknik özelliklere bakıldığında Snapdragon 820 ve 821’i geride bıraktığını görmekteyiz. İşlemci, güçlü VR ve grafik desteği olan Qualcomm Adreno 540 GPU ile geliyor. Yine Kryo çekirdeğinden destek alan Snapdragon 835, 820 gibi 4 çekirdek değil, 8 çekirdek olarak karşımıza çıkıyor. 4+4 şeklinde çalışacak olan işlemcinin 4 çekirdeği 2.46 GHz hızında çalışırken, diğer 4 çekirdek 1.9 GHz hızında çalışacak. Bütün bu yükselen performans değerlerine rağmen bu işlemci, eski nesilden yüzde 40’a kadar enerji tasarrufu sağlayacak. Bu da daha uzun süre kullanım sağlayarak tüketicileri mutlu edeceğe benziyor.

qualcomm-snapdragon 835-islemci-en yenileri

          Quick Charge 4.0 desteğiyle gelen bu yeni nesil işlemci, hızlı şarjın sınırlarını zorluyor. Quick Charge 4.0 ile ilgili makalemizi teknoloji sayfamızdan bulabilirsiniz.

          Snapdragon 835’e sahip ilk telefonun hangisi olacağı merak konusu. Çeşitli platformlarda yapılan yorumlar ve tartışmalarda LG G6 ve Samsung S8 isimleri çok duyulsa da, Çinli üretici Xiaomi’nin hepsinden hızlı davranacağını düşünenler de oldukça fazla.

CEVAP VER