Sandığımdaki Türküler – Çiğdem Elmas

          Popüler kültür her konuda olduğu gibi müzik alanında da çeşitli farklılıklara yol açsa da, türkülerin yeri her daim başkadır. Bu toprakların bir nevi hafızası olan türküler, dilden dile, nesilden nesile aktarılarak canlılığını yitirmemiştir. Bugün adlarını bildiğimiz bir sürü sanatçıdan ayrı olarak anonim türküler dahi aynı serüvene konu olmaktadır. Bir kültürü ifade etmenin en etkin yollarından biridir türküler. Aşkların, acıların ve hayata dair tüm yaşanmışlıkların bir izdüşümüdür. Neşet Ertaş ünlü sözünde “Kötü insanların türküleri yoktur.” demiştir örneğin ve büyük ölçüde haklıdır… “Sandığımdaki Türküler”Çiğdem Elmas‘ın ilk ve en yeni albümü. Sanatçı bizi yeniden türkülerle, unutulmaz ezgilerle buluşturuyor.

          Toplam 10 türkü ile oluşturulan albüm, “Bir Sandığım Vardı” ile açılış yapıyor. Kapanış şarkısı ise “Beline Bağlamış Hançeri Paslı”. Ayrıca “El Çek Tabip”, “Beni Beni” ve “Divaneyim” gibi türküler de albümde dikkat çekiyor.

          Sanatçı albüm için iki aranjörle, Önder Meral ve Coşkun Karademir ile çalışmış. Bu çalışma boyunca türkülerin özgünlüğünü korumak için oldukça titiz davranıldığını söyleyebiliriz.

          Kalan Z Müzik tecrübesi ile raflarda yerini alan albüm, türkülerle bağını sıkı tutan herkesin beğeneceği bir nitelik taşıyor.

 

 

CEVAP VER