Fidel Castro

          Geçtiğimiz günlerde hayatını kaybeden Fidel Castro, dünya tarihinin bir dönemine damga vuran bir lider olarak daima hatırlanacak. Devrim ve direnişin sembollerinden biri olan bu lider isim, bir ömre birkaç hayat hikayesi sığdırmayı başardı. ABD gibi bir süper güce hayatı boyunca kafa tutan, sömürgeciliğe inatla direnen Castro, arkasında tam bağımsız bir devlet bıraktı. Ölümünün ardından yayınlanan “Fidel Castro” kitabı, onun gidişinin ardından yayınlanan en taze, en yeni kitaplardan.
          Küba‘nın verdiği mücadeleye yakından şahit oluyoruz kitapla birlikte. ABD ile bitmek bilmeyen bir mücadelenin izlerini takip ediyor ve bugün gelinen noktayı daha iyi anlama fırsatı buluyoruz.
          Yaşamı boyunca tam 638 suikast girişiminden sağ kurtulmayı başarmış Fidel Castro. Küba ile aynı bölgede bulunan ülkelerle dayanışma içerisinde kalarak onlara destek vermeyi ilke edinmiş.
          Fidel Castro yaşamı boyunca milyonlarca insana ilham oldu; bazılarınınsa düşmanı. “Tarih beni bir gün aklayacak.” sözü en unutulmaz sözleri arasındaydı ve gidişinin arkasından çoğu insan haklı olduğunu düşünüyor.
          Bu unutulmaz liderin hayatına yakın bir pencereden bakmak isteyenlerin izler henüz tazeyken bu kitabı okumalarını tavsiye edebiliriz.
          Alonso Salvino‘nun yazdığı kitabı dilimize çeviren isim Ali Cevat Özcan olmuş. Yayına hazırlayan ise Siyah Beyaz Yayınları.

CEVAP VER