Vejetaryen

          Vejetaryenlik çağımızın yükselen yaşam tarzlarından biri. Dünya çapında binlerce insan bu beslenme tercihini felsefe boyutunda yaşıyor. Vejetaryenliği hararetle savunanlar arasında her meslekten ünlüler de mevcut. Bilimsel tartışmaları da beraberinde getiren bu akımın yararlı yönleri kadar insan vücuduna zararlı olan tarafları da karşıt görüşlülerce dile getiriliyor. En yeni kitaplar arasında yer alan “Vejetaryen”, bu akım etrafında dönen bir olayı konu edinen bir roman.
vejetaryen en-yenileri-2
          Olağan bir evlilik hayatı içerisinde günlerini geçiren bir çiftin, görülen bir rüyanın ardından değişen yaşamlarını öykü ediyor kitap. Kadının bir gece gördüğü rüyadan etkilenerek vejetaryen olması ile sıradan yaşamları başkalaşıyor aniden. Önce hayvansal besinler gidiyor evden, daha sonra karı-koca arasındaki normal ilişki. Yaşananlar giderek ürkütücü bir boyut alıyor.
          Evliliğin geçirdiği değişim içerisinde cinsellik ve saplantı gibi insana dair detayları irdeleme zorunluluğu hissediyor okuyucu kitap ilerledikçe. Günlük yaşamdaki ilişkilere bir kez daha bakma ihtiyacı hissediliyor.
          Han Kang‘ın kaleme aldığı kitap, Göksel Türközü tarafından dilimize çevrilmiş. 2016 Uluslararası Man Booker Ödülü‘ne layık görülen kitabın otoritelerce de olumlu eleştirilerle karşılandığını belirtelim son olarak.

CEVAP VER