Yeni Citroen C3

Yeni Citroen C3

          Citroen‘in tarifiyle “ilk görüşte aşk!“. Yeni Citroen C3, değişik tasarımıyla sınıfında fark yaratmayı amaçlıyor. Firmanın küçük sınıftaki bu başarılı otomobili, yeni şekliyle kendini aşmış. Biraz bu fark yaratan özelliklerden bahsedelim.

          Citroen, tasarım konusunda sadece Fransız rakipleri değil, tüm dünyadaki rakipleri arasında farklılıklar peşinde. Bugüne kadar bazen gözümüze alışık olmadık tasarımlarla gelse de, bunu hep bir estetiği koruyarak yapıyor. C1, C2, C3 gibi olarak sürekli gün içerisinde trafikte gördüğümüz bu Citroen‘in bu küçük sınıf otomobilleri, şehir içinde sağladığı uyum sebebiyle sıkça tercih ediliyorlar.

          Her otomobilinde değişik, fark yaratan bir dokunuşun olduğu Citroen otomobilleri, küçükten büyüğe, tüm otomobillerinde bu prensibini koruyor. Piyasaya yakın geçmişte sürülmüş olan Citroen C4 Cactus, ilginç dizaynıyla dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştı. Sadece dikkat çekmek için değil, aynı zamanda günlük kullanımda kolaylıklar sağlayan bu değişik tasarımlar herkesin ilgisini çekiyor. Tabii ki sevmeyenler vardır, ancak yapılan satışlardan ve markanın aynı tarzı devam ettirme geleneğinden bu otomobillerin sevildiğini söyleyebilmek mümkün.

          Yeni Citroen C3‘ün çekici ön yüzü ve belirgin kavisli çizgileri hem otomobili hem de sizi daha bir enerjik havaya soktuğu kesin. Renkleri ve küçük aksesuar dokunuşları da bir moda yaratmış ve aracı popüler bir model haline getirmiş.

          Küçük göründüğüne bakmayın. Aslında içerisindeki konfor ve ferahlık, bu sınıfta bir otomobil düşünen müşterinin isteyebileceği tüm kriterleri fazlasıyla sağlıyor. Citroen, otomobilin boyunu 4 metrenin altında tutmak istemiş ve başarmış; 3,99m. Genişlik 1,75m, yükseklik 1,49m ve aks aralığı 2,54m.

          Kaputun yükseklik algısını güçlendirmek için Citroen C3‘te iki kademeli ön far kullanılmış. Yani far tek parça değil. Ön ızgaradaki krom çizgiler, üstteki farla akıllıca birleştirilmiş ve şık bir bütünlük sağlanmış. Farların tasarımları da otomobili “küçük ama güçlü” bir havaya sokmuş.

          Airbump Teknolojisi

          Airbump‘ı Citroen Cactus‘ten tanıyoruz. Bu ek parçalar hem otomobilin tasarımına bir yenilik getiriyor, hem de çokça dert ettiğimiz, gövdedeki çizilmelerin önüne geçilmesi adına yeni bir çözüm getirmiş oluyor. Parçaların konumu gayet düşünülerek yapılmış ve şehir içinde başımıza gelebilecek kapı sürtmeleri, tampon dokunuşları gibi canımızı sıkan olayların olmaması üzerine optimize edilmiş. 6 sert, içi hava dolu katmandan oluşan bu Airbump teknolojisi, tavanın rengine göre değişik renk çerçeveleri ile sunulmakta.

          Çizilmeler boyayı bozduğu için otomobilin dokusunun bozulmaya başlayabileceği bölgelerdir. Yeni Citroen C3‘ün Airbump teknolojisinde kullanılan malzemenin esası poliüretandır. Böylelikle aracın gün içerisinde en çok rahatsız edilebilecek noktaları çiziklerden korunmuş olurken, aynı zamanda güneş, ısı, su, yaşlanma gibi problemlerin de bir nebze önüne geçilmiş oluyor.

          Çağla yeşili, alüminyum gri, uzay gri, kum beji, beyaz, siyah, kobalt mavi, yakut kırmızı, turuncu gibi oldukça geniş bir renk yelpazesine sahip Yeni Citroen C3, bu renk seçeneklerini çiftli kombinler halinde sunarak, eğlenceli tasarımını gözler önüne seriyor.

          Otomobil, içerisine bindiğinizde, yalıtıcı bir koza etkisi edasıyla sizi adeta dış dünyadan uzaklaştırıp, enerji dolu bir konforun içerisine bırakıyor. Dikkatli baktığınızda kapı içleri, ön konsol, direksiyon, koltuklar, döşeme ve dikişler, iç ve dış bütünlüğün bir parçası olduğunu gösteriyor.

          Ayırt Edici Özellikler

          Modayı ve enerjiyi temsil eden bir otomobilin, teknolojiden uzak olması düşünülemez. Bağlantılı HD kamera sistemi teknolojisi ConnectedCAM Citroen, bu araçta tanıtıldı. Ayrıca lüks otomobillerde olan ve birçok firmanın küçük sınıflara sunmadığı bazı teknolojiler de Yeni Citroen C3‘te mevcut. Kendiliğinden kararan iç dikiz aynasıistem dışı şerit değiştirme uyarısı (AFIL), yokuş kalkış desteği -Hill Holder-, sürücü yorgunluk uyarı sistemi ve hız limit panolarını okuma sistemi gibi özellikleriyle Yeni C3, rakiplerinden birkaç adım önde.

          Son zamanlarda kameraların daha kolay elde edilebilmesi sayesinde yolda olup biteni çekmek üzere kayıt sistemleri kuruluyor. Bunu, bir aksiyon kamerası ya da kullanmadığınız fazladan bir cep telefonunuzla da yapabilirsiniz. Ancak kayıt etme, çalıştırma, kullanma aşamalarında bazen pratikliği düştüğü için bu yöntemden kolay vazgeçilebiliyor. Yeni Citroen C3‘te tüm bunlar düşünülerek yeni bir özellik getirilmiş; ConnectedCAM Citroen. Bu yeni özellik ile sürüş deneyiminizi ya da trafikte olup biteni (kaza gibi durumlarda kanıt niteliği taşıyabildiği için) istediğiniz zaman kaydedebilir, istediğiniz anda fotoğraf çekebilir ve tüm bunları sosyal medya hesabınızda kolayca paylaşabilirsiniz.

          Eğlence ve teknoloji yoğunluğu yüksek olan bu aracın 3 silindir benzinli PureTech 82 bhp, dizel BlueHDi 75 bhp (Stop-Start) ve dizel BlueHDi 100 HP (Stop-Start) olacak şekilde 3 farklı motor seçeneği bulunmakta. Tek “bu da olsaymış” diyebileceğimiz özellik ise otomatik vites. Otomobilde yalnızca düz vites mevcut.

          Kısacası Yeni Citroen C3, gerek tasarımı, gerekse de şehir içi pratikliği ile ülkemizde tercih konusu olan bir otomobil olmayı sürdürecek ve hatta birçok yeni müşteri kazanacak gibi görünüyor.

Yorumları Göster (1)