Renault Zoe

          Renault Zoe, elektrikli otomobiller dünyasına Renault ailesinin getirdiği en yeni birey.

          Hızla tükenen petrol rezervlerine ve küresel ısınmaya çare olarak kullanılmaya başlanan elektrikli motorlar, hızla kendini güncellemeye devam ediyor. İlk başta hybrid otomobillerle içten yanmalı motorlara destek veren elektrik motorları artık kendi başına bir otomobile yetecek gücü üretebiliyor. Burada “bir otomobile güç yetebilmesi”nden kasıt araca hareket verilebilmesi değil, bu araçların günlük hayatta kullanılabilecek pratikliğe ulaşmasının sağlanması.

renault zoe-en yenileri

          İlk başlarda %100 elektrikli üretilmiş otomobiller, sadece gerekli performansı sağlayabilmesi ile değerlendiriliyordu. Ancak bu otomobillerin içten yanmalı motorların yerini alabilmesi için, günlük hayatın koşullarını sağlayabilecek verimlilikte olması gerekiyor. İlk elektrikli otomobiller bize ancak kısa mesafeler için çözüm oluyordu. Ancak gelişen teknolojiyi kullanan Renault gibi firmalar bu işi bir tık daha üst kademeye çıkartarak bize hem hayatımızı daha verimli kullanabilme, hem de dünyayı daha iyi koruyabilme konusunda fırsat tanımış oluyorlar.

renault zoe-en yenileri

          Renault Zoe, öncelikle %100 elektrikli bir otomobil. Küçük bir otomobil olduğu için kullanılması kolay ve şehir içi kullanımlar için oldukça pratik. Aracın şasi, direksiyon, lastik gibi donanımları elektrikli otomobile özel olarak dizayn edilmiş. Renault, aracın hiçbir motor sesi ve titreşimi olmadığı için dinlendirici olduğunu savunuyor. Nitekim haklı da. Ancak son günlerde elektrikli otomobillerin çok sessiz olması dünyaya bir takım kararlar aldırmakta. Bunların başında Amerika geliyor. Önümüzdeki yıllarda elektrikli otomobillerin ses çıkaracak şekilde üretileceğini de buradan belirtmiş olalım.

renault zoe-en yenileri

Elektrikli Motorlar

          Elektrikli motorlar güç konusunda içten yanmalıları aratmıyor. Renault Zoe, 88 bhp‘lik hızlı ivmelenmeye sahip motoruyla 0-50km/h‘lik hızlanmayı 4 saniye gibi kısa bir süre olarak belirtmiş.

          Herkesin kafasındaki “acaba çekiş gücü yeter mi?” sorusuna da Renault Zoe‘nin cevabı hazır; 220 Nm‘lik tork, küçük sınıf dizel motorlu otomobilleri sırt sırta bağlandığında zorlayacak cinsten.

renault zoe-en yenileri

          Renault, otomobilin tasarımında rüzgar, dalgalar ve rüzgar santrali gibi yenilenebilir ve temiz enerjilerden esinlenildiğini belirtmiş. Tabii ki kullanılan elektriğin üretildiği yöntem ne kadar yenilenebilir kaynaklarla sağlanırsa, otomobil o kadar daha tasarımını yansıtacaktır.

          Otomobilde konfor adına aradığınız birçok şeyi bulabilirsiniz. Renault‘un “Take Care by Renault” paketiyle hava iyonizeri, hava kirliliği kaptörü ve aktif parfüm difüzörü özelliklerine sahip olabilirsiniz.

renault zoe-en yenileri

          Otomobilin şık konsolunda yer alan geniş TFT ekran ile otomobilinizin şarjını programlayabilir, fotoğraflarınıza bakabilir, e-postalarınızı ve mesajlarınızı kontrol edebilirsiniz.

          Renault Zoe, 210 Km menzili olan ilk seri üretim elektrikli motorlu araç. Şarj süresi normal şarjda 4-10 saat, hızlandırılmış şarjda ise 1 saatte %80. Bunların yanında hızlı şarj gibi bir seçenek de mevcut ve 30dk’da %80‘e kadar dolum performansı sağlıyor.

CEVAP VER