Frantz

          Avrupa Sineması, her yıl olduğu gibi bu yıl da popüler film örneklerinin dışında filmlerle gündeme geliyor. Festival ve benzeri organizasyonlarda özgün yapımlara prim vermesiyle bilinen bu sektörün sadık bir izleyici kitlesi var. Sanat filmi ağırlıklı filmlerin niteliği ve işleyişi zaman zaman tartışmalara yol açsa da, söz konusu kitlenin bundan etkilenmediği açık… Bu yılın en yeni filmlerinden biri ise “ Frantz ” ve yine farkı konusu ile dikkatleri üzerinde topluyor.

frantz-en yenileri-2

          Filmde yönetmen olarak François Ozon’u görüyoruz. Yönetmen aynı zamanda filmin senaryosuna da imza atan isim olmuş. Oyuncu kadrosunda ise Pierre Niney, Paula Beer ve Ernst Stötzner isimleriyle karşılaşıyoruz ilk etapta. Fransa ve Almanya yapımı film, bu yılın dram kategorisinde yerini iddialı bir şekilde aldı.

Özet:

          Frantz, Birinci Dünya Savaşı sırasında hayata veda etmiştir. Mezarı, Adrien isimli biri tarafından her gün ziyaret edilmektedir. Adrien bu ziyareti günde iki defa tekrarlamakta ve bu ritüeli mezara çiçek bırakmayı ihmal etmeden devam ettirmektedir. Alışılmışın dışındaki bu durum, Frantz ile sağken nişanlı olan Anna tarafından fark edilir. Ailesi de buna tanık olmuştur ve Adrien’i evlerine misafir olarak davet ederler. Davet sırasında Adrian ile Frantz’ın yakın iki arkadaş oldukları anlaşılır. Birbirlerini teselli ederken, öte yandan da Frantz’a dair sır kapıları birer birer açılacaktır.

frantz-en yenileri-3

CEVAP VER