Hazin Göç

          İnsanlık tarihindeki göçlerin günümüze yansıyan çok fazla tezahürü var. O göç ya da sürgünler sonucunda birçok ülkenin yaşayışı, ekonomisi ve geleceği değişikliğe uğramıştır. Gerekçelerin de değişken olduğu bu olaylar nedeniyle azınlıklar yer ve bölge değiştirmiş, medeniyet tarihinin sayfaları arasına girmiştir. Bugünün şartlarına bakıldığında, ırkların o sayfalardaki pozisyonunun toplumların şekillenmesinde ne kadar çok rolü olduğunu görüyoruz… Son günlerin en yeni kitaplarından “ Hazin Göç ”, tarihe Kazaklar penceresinden bakmamızı sağlıyor.

          Kitaba ismini veren hazin göç, 1934 ila 1935 yılları arasında başlıyor ve 1941 yılında sona eriyor. Altay Dağı çevresinden başlayan ve 7 bin kilometrelik bir mesafeyi kapsayan yürüyüş, son olarak Hindistan’da sona eriyor. Yol boyunca düşmanlarıyla çetin mücadelelere girişiyor Kazaklar; gerek bu mücadele, gerekse iklimsel şartlar nedeniyle birçok kayıp veriyorlar. Lider Elishan Batur, bu zor şartların ardından gittiği Pakistan’da yaşamını yitiriyor. Ülkemize bu yolla gelen bir kısım insan ise ancak tarihler 1953’ü gösterdiğinde buna muvaffak olabiliyor.

           Kalender Yayınevi’nin hazırladığı kitap, Jadi Şakenuli tarafından kaleme alınırken, dilimize çeviren isimse Nurgül Berikbolova olmuş. Kitabı okuyarak ölüm-kalım mücadelesinin ne demek olduğuna dair izlenimler edinebilmek mümkün.

CEVAP VER