Çocuk Kalbi

          Biliyoruz ki tarih, çok çeşitli sebeplerle çıkan savaş örnekleriyle dolu. Medeniyetin ilerleyişine engel olması, ölüm ve açlıklar getirmesi, bittikten uzun yıllar sonra da acılar getirmesiyle ünlüdür savaş. Bugün geldiğimiz noktada ise aynı durumun çok da değişmediğini, savaş mekanizmasının son sürat işlediğini görüyoruz. Aynı ölüm ve acıların yaşandığı coğrafyalar ekranlarda daha suni görünse de, yaşayanların katlanmak zorunda kaldıkları gayet gerçek. Çocuk Kalbi, en yeni kitaplar arasında yerini alırken, bizi savaşın acı gerçek ve sonuçları hakkında düşünmeye itiyor.

          Çıkar çatışmalarının dışında din, dil ve ırk gibi sebeplerden dolayı yaşanan düşmanlaşmaya ve bunun yersizliğine vurgu yapıyor kitap. Dünyanın bir bütün olduğu, bu bütünün neresinde olursa olsun tüm insanların arkadaş-kardeş olduğu gerçeğini hatırlamamızı istiyor. Düşünce farklılıklarının savaş ve ölümlere gerekçe olmamasının en doğal hakikat olduğundan yana tavır koyuyor.

          Bir Edmondo de Amicis eseri olan kitap, Orhan Erdem’in çevirisiyle ve Arya Yayınevi aracılığı ile ulaşıyor bize. Dünyanın gidişatına dair düşüncelerin gitgide karamsar bir hal aldığı günümüzde, geleceğe dair kırıntıdan ibaret olsa da umut veriyor. Umudunu perçinlemeye ihtiyacı olanlar için günümüzün şartları da düşünüldüğünde bir nebze ferahlık verdiğini söyleyebiliriz kitabın.

CEVAP VER