Sinema ve Akıl Sağlığı

          Sinema, hepimizin hayatında az ya da çok yeri olan bir sanat dalı. Daha çocukluktan itibaren büyüsüne kapılarak izlediğimiz yüzlerce film vardır ve bunlara yenileri eklenir. Hiç unutamadığımız, hayatımızda iz bırakan filmler yerleşik durur hafızalarımızda. Peki konuya bir psikolog bilimsel açıdan yaklaşırsa neler olur? Son dönemin en yeni kitaplarından “ Sinema ve Akıl Sağlığı ”, bu dünyanın psikopatoloji örneklerini konu almasıyla dikkat çekiyor.

          Danny Wedding ve Ryan M. Niemiec’ın hazırladıkları kitap, klinik psikologların film tutkuları ile birlikte oluşturdukları bir kaynak niteliğinde. Kitabın içerisindeki bölümlerde eleştiri soruları, yazarca seçilmiş ve konuya ilişkin en iyi on film, okunabilecek kitap ya da metinler oluşturuyor. Okuyucu, sinemanın getirdiği psikopatoloji örneklerden en iyi seçkilerle karşılaşıyor kitabı okurken.

          Okurları başka gözden bir tartışmanın içerisine çekerken, aynı zamanda doğru bir şekilde yönlendirmeyi de başarıyor kitap. Akıcı dili ve üslubuyla birlikte eşsiz bir eser olarak ön plana çıkıyor.

          Rengin Arvay Aratan çevirisiyle hazırlanan kitap, Kaknüs Yayınları tarafından yayınlanıyor. Bu ilginç çalışmanın okunmaya değer kitaplar arasında şimdiden yerini aldığını söyleyebiliriz.

CEVAP VER