Stefan Zweig – İnsanlığın Yıldızının Parladığı Anlar

          Stefan Zweig, yaşadığı dönemde edebiyat dünyasını derinden etkilemeyi başaran yazarlardan biriydi. Avusturyalı yazarın etkisi kuşaktan kuşağa aktarılarak bugünlere dek geldi. Kitaplarıyla olduğu kadar, hayatıyla da herkesin ilgisini çekebilecek özellikleri olduğunu söyleyebiliriz Stefan Zweig’in. Nazilerin baskısı nedeniyle yurdunu terketmek durumunda kalmış, bunun yanında dünyanın birçok yerini gezip görmeyi tercih etmiştir. Günün birinde kapıldığı umutsuzluk onu kaçınılmaz sona doğru sürüklemiş ve tamamen gitmeyi seçmiştir… Dünyanın her yerinde olduğu gibi, ülkemizdeki yayınevleri de yazarın kitaplarını yayınlamayı sürdürüyor. Palet Yayınları’nın yayına hazırladığı en yeni kitaplardan olan “ İnsanlığın Yıldızının Parladığı Anlar ” da bunun bir örneği. Kitabın alt başlığı ise “ On Dört Tarihsel Minyatür ”.

          Kitabın teması, tarihte dünyayı ve toplumları değiştiren olaylar. Bu sayede savaşlar, keşifler ve icatların etrafında dolaşarak bir genel kültür yolculuğuna çıkıyor okuyucu. Dünya düzenine, toplumsal yaşayışa kimlerin ve hangi olayların direkt etki ettiğini, dönemsel seyirlerin nasıl değiştiğini görmüş oluyor.

          Stefan Zweig’in bu ünlü eserini bu kitap nezdinde dilimize kazandıran isim Selçuk Ünlü olmuş. Yazarın önceki kitaplarını okuyanların ellerinden düşüremeyecekleri bir eser olduğunu söyleyebiliriz son olarak.

CEVAP VER