Western Digital – WD SSD Modelleri

          Western Digital (WD) son yılların en çok tercih edilen depolama markalarından biri. Seagate gibi Maxtor/Quantum markalarını bünyesine katıp büyüyen devlerin arasında güçlü hamleler yapan ve kendini gösteren WD, şimdilerde WD SSD ler ile piyasada hareketlenme gösteriyor.

          Biraz eskiler bilirler sabit disklerin zamanla gelişimini. Geniş açılı baktığımızda 2GB-4GB bandındaki sabit disklerden 16GB, 64GB, 256GB ve şimdi de terabaytlarca veriyi saklayabilen HDD‘lere (Hard Disk Drive) gelmek kısa bir zaman adlı. Bunun sebebi ise hepimizin bildiği gibi hızla gelişen teknoloji.

          Günümüzde artık bilgisayardaki CD-ROM, DVD-ROM gibi mekanik parçaların, yerlerini USB Bellek ya da SSD gibi elektronik parçalara bıraktığını biliyoruz. SSD‘ler de piyasaya ilk çıktıklarında eski tip harddiskler gibi düşük GB’lar ile piyasaya sürüldüler. Ancak şimdiki teknoloji ile SSD‘ler kapasite açısından neredeyse klasik harddiskleri yakalayacak duruma geldiler.

          Samsung, Toshiba gibi büyük elektronik üreticiler SSD sektörüne girdiklerinde Seagate ve WD gibi Sabit Disk üreticileri bir adım geride kalmış oldular. Ancak WD, yeni ürettiği WD SSD‘ler ile pazara sağlam bir giriş yapmakta.

          Yüksek performanslarından ötürü diğer disklerin önüne geçen SSD‘ler hem masaüstü hem de dizüstü bilgisayarlarda yüksek performans göstermeleri ve bilhassa dizüstü makinaların daha düşük enerji tüketimleri ile tercih sebebi olmakta. Bunların yanında SSD‘lerin diğer disklere göre ses ve ısınma oranları da oldukça düşük.

          WD, SSD‘ler ile yeni bir soluk alırken, kullanıcılarına performans ve kapasite takibinin yapılabileceği özel bir yazılım da sunmakta.

          WD, SSD‘lerini farklı tercihler için sınıflandırmış. Örneğin, yüksek performans isteyen kullanıcıların WD Blue SDD modelini tercih etmesi gerekirken, fiyat/performans düşünen kullanıcıların WD Green SSD modelini seçmeleri gerekecek.

 

 

CEVAP VER