Albüm

Bu yılın dram-komedi türündeki en yeni Türk filmi örneklerinden biri de vizyondaki “ Albüm ” filmi. Türkiye dışında Fransa ve Romanya’da da çekimleri yapılan filmin senaryo ve yönetmenliğini Mehmet Can Mertoğlu üstlenmiş. Film, aynı zamanda yönetmenin ilk uzun metrajlı filmi olma özelliği de taşıyor.

Evliliklerinin onuncu yılında olmalarına karşın çocuk sahibi olmayı başaramayan bir çiftin öyküsüne yer veriliyor filmde. Çift, son çare olarak evlat edinerek çocuk sahibi olma yoluna gider fakat öte yandan da bunun bilinmesini istememektedir. Çevrelerine normal bir gebelik ve doğum yapıldığını göstermek için sürece dair bir fotoğraf albümü yapmaya girişirler. Bundan sonrası trajikomik bir hal alacaktır.

Filmin oyuncu kadrosunda başrol oyuncuları olarak Şebnem Bozoklu ve Murat Kılıç’ı görüyoruz. Yan rollerde ise Müfit Kayacan, Muttalip Müjdeci, Zuhal Gencer Erkaya, Mihriban Er ve Rıza Akın gibi isimler var.

Filmin 69. Cannes Film Festivali’nde yarıştığını da belirtmeden geçmeyelim. Üstelik yarışmadaki tek Türk filmi idi Albüm. Ödül alamasa dahi adından söz ettirmeyi başardı ve festival süresince hatırı sayılır bir ilgiyle karşılandı. Farklı bir Türk filmi izlemek isteyen seyirciler için değerli bir alternatif olarak duruyor film kısaca özetleyecek olursak.

CEVAP VER