Toyota C-HR 2017

          Toyota, uzun zamandır beklenen en yeni modeli C-HR’yi meraklılarıyla tanıştırdı. Toyota C-HR 2017, Mini-SUV ya da Mini-Crossover diyebileceğimiz, son zamanların çok tercih edilen otomobil türlerinden biriyle pazarda isminden söz ettirmek istiyor.

          Toyota C-HR 2017, firma tarafından Coupe High-Rider olarak tarif edilen, “yüksek sürüş coupe” olarak nitelendirebileceğimiz bir araç. Nissan Juke ile bu ülkemizde dikkat çekmeyi başaran bu tür, şehir içinde hem küçük olması, hem yüksek olması, hem de yakıt ekonomisiyle cepleri iri SUV’lar kadar yormaması ile tercih ediliyor.

toyota c-hr-2017-en yenileri

          Toyota C-HR modelinin ilk ipuçlarını Paris 2014 ve Frankfurt 2015 fuarlarında vermişti. Merakla beklenen standart modeli de artık yollarda görünecek.

          Aracın uzunluğu 4.360mm, genişliği 1.795mm ve yüksekliği ise 1.555mm iken, dingil mesafesi de 2.640mm.

          Dış görünümü artık alışıldık olan bu araçlar, menşei de aynı olduklarında birbirlerine benzeyebiliyorlar. Otomobilin genel görünüşüne bakıldığında bir Nissan Juke tarzı var. Yan profilden baktığımızda da otomobilin, Honda Civic 2015 Sport modelinin arka farlarını oldukça andırdığı söylenebilir.

toyota c-hr-2017-en yenileri

Daha Verimli Hybrid Motor

          Motor konusunda dünyadaki gücü ve aynı zamanda güveni cesurca temsil eden Japon motorları, yine her zamanki gibi kabiliyetini gösteriyor. Japonlar arasında da hybrid teknolojisi konusunda büyük projeler gerçekleştiren Toyota, bu otomobilde 122 bhp’lik hybrid motoru bizlere sunuyor. Elektrik destekli bu yeni motor, önceki versiyonlarından sadece daha güçlü değil, aynı zamanda daha hafif de olmasıyla otomobilin veriminin arttığını ve dolayısıyla yakıt tüketiminin de daha az olduğunu ifade ediyor. 100km’de ortalama yakıt tüketimi 3.6 litre olan bu aracın karbondioksit emisyon değeri 82g/km. Bu yeni tasarımla otomobilin ağırlık merkezi, sınıfına oranla daha düşük seviyelere çekilmiş.

toyota c-hr-2017-en yenileri

          Toyota C-HR 2017 tabii ki sadece hybrid motor ile gelmeyecek. Yüksek maliyetli olmalarından ötürü hybrid otomobil tercih etmeyenler, yeni teknoloji küçük hacimli turbo motorları tercih edebilecekler. Auris modelinde de kullanılan 1.2 litrelik motor yaklaşık 116 bhp ve 185 Nm tork üretiyor ve bu torku 1500-4000rpm arasında sürekli veriyor. Karbondioksit emisyonu 125g/km olan aracın yakıt tüketimi ise 100km’de ortalama 5.5 litre.

toyota c-hr-2017-en yenileri

          Ülkemizden olumlu tepki alan bu araç türü için Toyota’nın yaptığı bu hamlenin sonuçlarını hep birlikte göreceğiz.

CEVAP VER