Freud’u Okumak

          “ Psikanaliz ” denildiğinde akla ilk gelen isim hiç kuşkusuz Sigmund Freud’dur. “ Psikanaliz’in babası ” olarak da nitelendirilir; zira bu bilim dalında bir devrim yapmıştır çalışmalarıyla. Bilinçaltı, rüya, libido gibi kavramları irdeleyerek insan ruh ve bedenindeki yansımalara yeni ve çarpıcı açıklamalar getirmiştir. Ölümünün ardından çalışmaları hala gündemde kalmaya, yeni bilim adamlarına yön göstermeye devam ediyor. Son dönem çıkan en yeni kitaplardan “ Freud’u Okumak ”, “ Freud’un Eserlerinin Kronolojik Olarak Keşfi ” alt başlığı taşıyan bir Freud çalışması.

          Kitap, Freud yazılarını kronolojik olarak sunuyor okuyucuya. Ardından Frud’un yaşamı sırasındaki şartları ele almak suretiyle sonraki döneme tezahürlerini inceliyor. Didaktik bir şekilde oluşturulan bölümler aynı şablonla hazırlanmış kitapta. Okuyucuya önce yapıt tanıtılıyor, biyografi ile tarih belirtiliyor, kavramlar boylamsal evrim düzleminde irdeleniyor ve ardından Freud sonrasına geliyor sıra. Sigmund Freud’un oluşturduğu kavramların kronolojisi de kitabın okuyucuya ilettikleri arasında.

           Jean-Michel Quinodoz tarafından yazılan kitap, dilimize Özge Soysal ve Bahar Kolbay imzasıyla çevrilmiş. Kitabı raflara ve okuyucuya ulaştıran yayınevi ise Bağlam Yayıncılık. Sigmund Freud’u yalın bir dille aktarma özelliğine de sahip olan kitap, kütüphanelerimizde bulundurmamız gereken kitaplardan.

CEVAP VER