Mustafa Kemal Atatürk’ün İlk Aşkı – Manastırlı Eleni

          Mustafa Kemal Atatürk’ü magazinsel anlamda hatırlamak ne kadar doğru tartışılır. Fakat bir döneme damga vurmuş bu muazzam adamın hayatının her dönemi merak konusu bizim için. Tartışmasız bir şekilde dünyanın gidişatına direkt etki etme becerisini göstermiş biri var çünkü karşımızda. Kafasında filizlenen düşünceleri milyonlara benimsetmeyi başaran, haklılığına hala milyonlara kabul ettiren biri… Böylesine müstesna bir kişiliğin savaş, siyaset ve bilim dışındaki yaşadıkları, etkilendiği insanlar da bir o kadar önemli. “Mustafa Kemal Atatürk’ün İlk Aşkı: Manastırlı Eleni”, ona dair en yeni kitaplardan biri şimdi.

          1898 yılında başlayan Mustafa Kemal ve Eleni Karinte aşkına şahit oluyoruz kitabı okurken. Öyle ki, “Balkanların Romeo ve Juliet’i” olarak nam salan bir aşk bu şahit olduğumuz. Çoğu ilk aşk gibi tamamına eremeyen, yolları ayrılan iki özel kişiliğin hikayesi bu sözünü ettiğimiz. “Eğer birlikte olabilseler tarihin seyri ne yönde gelişirdi?” sorusu geçiyor kafamızdan ister istemez onların aşkını okurken.

          İnan Çetin’in kaleme aldığı kitap Destek Yayınları tarafından yayınlanarak kitapçılara ve bize ulaşıyor. Bir kez daha Mustafa Kemal’in bilmediğimiz yönleriyle baş başa kalıyoruz. Bu ilişkinin beraberinde o güne dair ayrıntılara da ulaşabilme fırsatını veriyor hepimize kitap. Son günlerde yayına çıkan kitaplar arasında en çok takdiri hak edenlerden biri olduğunu söyleyebiliriz kolaylıkla.

CEVAP VER