Gazi ve Latife

          Mustafa Kemal Atatürk, nam-ı diğer Gazi’nin hayatına dair tüm öğrendiklerimiz kıymetli bizim için. Doğduğu yerden katıldığı savaşlara, okuduğu kitaplardan etkilendiği fikirlere kadar tüm yaşamı hakkında binlerce bilgiye sahibiz bugün. Ortaya çıkardığı ışık, etkisini yitirmeksizin yolumuzu, yönümüzü aydınlatmaya devam ediyor. Tüm dünyaya hiç unutulmayacak bir iz bırakmış olan Gazi’nin özel hayatı da kişiliğine dair fikirler verdiği için ayrıca önemli. İzmir’de başlayan evlilik hikayesi de her daim yazılan, hatta filmlere konu olacak kadar konuşulan detaylar barındırıyor. Konuyla ilgili en yeni kitap olan “ Gazi ve Latife ”, bu evliliği bir kez daha irdeleyen bir kitap olma özelliğinde.

          Kitabın aynı konuyu işleyen diğer kitaplardan ayrıldığı kısmı ise Mustafa Kemal’in insani taraflarına yer veriyor olması. İçtiği sigaradan yatağa girmeden önce giydiklerine, alışkanlıklarına varana dek günlük yaşantısını görüyoruz Gazi’nin. Bu sayede onun hakkında bilmediklerimizi öğreniyor, yanlış bildiklerimizi düzeltme imkanı buluyoruz.

          Latife Hanım ile İzmir’de tanışmalarına dair anekdotlar aktarılıyor kitapta. Döneminin ilerisinde bir genç kız olan Latife ile ilişkilerinin gelişmesi ve sona ermesine kadar süren periyot içerisinde yaşananlar gözlemleniyor. Ayrılma sebeplerine dair gerçek bilgilere de yer veriliyor ayrıca.

          Her geçen yıl daha bir özlemle andığımız Mustafa Kemal’i bu vesileyle yeniden tanımamızı sağlıyor eser. Saygı ve hayranlığımızın her daim baki kaldığı bu özel insana dair nüanslarla donatıyor bizi.

          İsmet Bozdağ’ın kaleme aldığı eser, Post Yayın aracılığı ile yayınlandı. Kütüphanelerde yer alması gereken nitelikteki çalışmaya kitapçılar kanalıyla ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER