Gülme Teorileri

       Gülmek, insana ruhsal ve bedensel anlamda sayısız faydası olan bir eylem. Gülme ve güldürme üzerine birçok fikir ve teori üretildi günümüze dek. Güldürme eyleminin kitlelere ulaşması için en çok pratik yapılan alanın ise sanat olduğu aşikar. Farklı tarz ve üslupta binlerce eser seyirci ile izleyicilerin ilgisine sunuldu/sunuluyor. Son günlerde raflara çıkacak kitapların en yenilerinden olan “ Gülme teorileri ”, isminden de anlaşılacağı üzere konuya teorik bir yaklaşım getiriyor.

       Kitap, Antik Yunan’dan günümüze uzanan bir yolculuğa çıkarıyor okuyucusunu. Bu uzun süre boyunca gülme konusunu fikirsel ve estetik bağlamda değerlendiren sanatçı ile düşünürlerin öne çıkan görüşlerini irdeliyor. Öncelikle tiyatro sahnelerinde hayat bulan, daha sonra sinema filmlerinde daha geniş bir boyut kazanan gülmeye yeni bir bakış getiriyor. Kitabın bir diğer yazılma amacı ise konuyla ilgili bir tartışma zemini oluşmasına yardımcı olmak.

       Rıdvan Şentürk’ün kaleme aldığı kitap, Küre Yayınları aracılığı ile okurlarla buluşuyor. Gülmenin felsefi ve teorik kanalları ile ilgili olanların oldukça ilgisini çekecek bir çalışma olduğunu söyleyebiliriz.

CEVAP VER