Bir Kafka Klasiği: Dönüşüm

       Franz Kafka, Dünya Edebiyatı içerisinde büyük saygı uyandırmış ve bir ekol oluşturabilen yazarlardan. Babasından kaynaklanan zorluklarla başlayan yaşamı, savaş şartları ve yazarlık serüveniyle de kitaplara konu oldu. İnsana ve topluma dair kaleme aldıkları tüm dünyadaki okur ve yazarları derinden etkiledi. Bir dostuna yakması için verdiği yazıları, dostunun sözünü tutmaması üzerine basıldı ve tüm dünyada hayranlık uyandırdı. Eğer dostu isteğini yerine getirse, bugün onun eserleriyle tanışma imkanı bulamayacaktık. Neyse ki böyle bir şey olmadı… Bir Kafka klasiği olan “Dönüşüm” eseri ise yine okuyan hemen herkeste kendini sorgulama isteği uyandıran, çarpıcı bir eser. Edebiyat dünyasındaki birçok eleştirmen tarafından kusursuz olarak nitelendirilmiş, hatta Kafka’nın kendisinin dahi bu eseri aşamadığı öne sürülmüştür. Bugünün aynı ekolden giden en yeni kitapları, bu eserin etkilerinden izler taşır.

       Gecenin birinde böceğe dönüşen Gregor Samsa’nın hikayesini anlatır Dönüşüm kitabı. O dönemin bireyleri ve toplumsal sorunlarıyla ilgili ironik bir kurgu kullanılmıştır eserde. Okuyucuyu neredeyse baskı altına alan kitap, aynı zamanda Kafka’nın diliyle zirveye ulaşır.

       Ülkemizde de en bilinen ve sevilen kitaplar arasında yer alan Dönüşüm, bu kez Kırmızı Kedi Yayınları tarafından yayınlanıyor. İlknur Özdemir tarafından çevrilen eser, önümüzdeki günlerde raflardaki yerini alarak Kafka hayranlarına sunulacak.

CEVAP VER