Caz Felsefesi

       Caz, dünya üzerindeki en özgün müzik türlerinden biri. Ülkemizde yeteri kadar yaygınlaşmamış ve “Caz yapma” şeklinde kalıplara sokulmuş olsa da, belli bir kitleye hitap etmekte. Hatta hem dünya, hem de ülkemiz üzerinde yüksek eğitimli kişiler tarafından tercih edilmiş, tuhaf bir paradoksa da dönüşmüştür durum. Sosyolojinin de ilgisini çeken müzik, bugün farklı sanatçılarca icra edilerek milyonlarca insana ilham oluyor. Son günlerde konuyla ilgili en yeni kitaplardan biri ise “Caz Felsefesi” ve kitap konuya düşünsel bir şekilde yaklaşıyor.

       Caz müziğinin diğer müzik türleriyle etkileşimlerini bulacaksınız kitabın içerisinde. Benzerlikleri ve ayrıldığı yönler hakkında bilgi ve fikir sahibi olma ayrıcalığına varacaksınız öte yandan. Klasik müzik türünden çıkış yaparak konuya felsefi bir boyut getiriliyor zira kitapta.

       Daniel Martin Feige’nin kaleme aldığı eseri dilimize Necati Aça çevirmiş. Kitabın ülkemizdeki yayın ve dağıtımını ise Dost Kitabevi üstlenmiş. Caz müziği ile ilgili olanların severek okuyacağı ve dinledikleri müziğe başka türlü bakma olanağı bulabilecekleri bir kitap olduğunu söyleyebiliriz.

CEVAP VER