Yeni Volkswagen Atlas

Yeni Volkswagen Atlas

       Volkswagen SUV sınıfında büyük oynamaya karar vermiş gibi gözüküyor. Audi, Mercedes ve BMW gibi menşei konusunda kardeş rakiplerinin içerisinde büyük bir adım atacağı beklenen marka en sonunda en yeni otomobilini tanıttı: Volkswagen Atlas.

       Görünüş açısından kaslı, güçlü tabir edebileceğimiz bu araç, daha çok Amerika’da heybetli, gösterişli otomobil severler için üretilmiş.

       2013 yılında CrossBlue adında sevenlerine tanıttığı konsept üzerinden yola çıkılarak tasarlanan bu araç zaten uzun süre merakla beklenmekteydi. İki aracın hatları benzese de, yeni Atlas, daha büyük ön farları ve ızgarası ile Amerikalı rakiplerine göz dağı veriyor.

       En yeni SUV araçları arasında iddialı olan bu araç için motor konusunda iki farklı tip düşünülmüş. Belli ki biri yakıt ekonomisi düşünülerek yapılmış. 2.0 litre hacmindeki bu motor 235 beygir (175 kW) güç üretmekte. Bu da aslında, Amerika için tasarlanan bu aracın yurt dışında da satışının olacağının bir göstergesi olarak düşünülebilir. Diğer motor ise 3.6 litre hacminde ve 276 beygir (206 kW) gücünde. Her iki motora da 8 ileri otomatik şanzıman bağlanmış.

       Aracın içine bakılacak olursa konfor ve kalite üst seviyede tutulmuş. VW otomobillerinin aksesuar olarak sunduğu tüm özelliklerin yanı sıra “Automatic Post-Collision Braking System” olarak adlandırılan “Çarpışma Sonrası Otomatik Fren Sistemi” özelliği yer alıyor. Bu sistem sayesinde airbag sensörleri tarafından algılanan çarpışma anı merkezi fren sistemine iletilip otomatik bir frenleme yapılıyor ve aracın kinetik enerjisi düştüğünden dolayı kaza anı sonrasında oluşacak hasarlar için bir önlem alınmış oluyor.

       Ülkemize ne zaman geleceği merak konusu olan aracın şimdiden meraklıları tarafından fiyatı sorgulanıyor. 2017 yılının sonlarına doğru muhtemelen bu soruya da cevap bulacağız.