Osmanlı’dan Günümüze Türkiye’de Siyasal Hayat

       Osmanlı İmparatorluğu, yüzyıllara damgasını vurmuş devletlerden biri. Başlangıcından yıkımına değin birçok yazı ve kitabın kaynak konusu. Tarihçilerin tuttuğu ışıkla o dönem hakkında bildiklerimiz aydınlanıyor ancak birçok açıdan eksik kaldığımız kesin. “ Osmanlı’dan Günümüze Türkiye’de Siyasal Hayat ” kitabı ise daha fazla bilgi sahibi olduğumuz bir dönem hakkında bilgilendiriyor bizi. Osmanlı’nın yıkıldığı tarihten bugüne kadar gelişen siyasete farklı bir eleştirel açıyla bakmamızı sağlıyor. En yeni kitaplar arasında bulunan bu kitap, eskide olanı önümüze sermesiyle de ilgiyi hak ediyor.

       Kitap, dünyanın tarihsel durumunu da temel alarak yaklaşıyor bu alengirli alana. Ekonomik şartlar ile kültürel yapıları değerlendirerek sınıflar arası ilişkileri nesnel bir ölçekte aktarıyor. Okuyucuyu yakın dönem ülke siyaseti ile tanıştırır ya da yüzleştirirken, bugünkü siyasal yaşamımıza farklı bir gözle bakmamızı sağlıyor ayrıca.

       Dört bölümden oluşan ve fotoğraf, belge gibi ayrıntılarla zengin bir içerik kazanan eser, okunması gereken kitaplar arasında kesinlikle.

CEVAP VER